مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟ مزوتراپی مو و پوست به طور کلی تزریق آمینو اسیدها، مواد معدنی، ویتامین ها و آنزیم ها توسط سوزن های بسیار نازک به لایه میانی را می گویند. مزوتراپی در لغت به معنای درمان متوسط و یا میانی می باشد و جزء روش های زیبایی به حساب می آید. این روش همانند طب سوزنی عمل کرده و بر روی لایه میانی پوست با استفاده از سوزن تاثیر می گذارد. تمامی افراد بالای 18 سال می توانند مزوتراپی را بر روی پوست خود اعمال کنند.  مزوتراپی کاربرد و حوزه کاربرد بسیار وسیعی دارد. عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامتی، سن، ویژگی‌های فیزیکی و نیاز فرد، از جمله شرایطی هستند که محتوای تزریقی را با استفاده از میکرواینجکشن تغییر می‌دهند.

 

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و تزریق محلول های مخصوص به لایه میانی پوست در ناحیه مربوطه انجام می شود. این یک درمان برای آسیب های پوستی و تنظیم گردش خون ضعیف است. محتوای محلول ها به منطقه مورد نظر، هدف مصرف، سن فرد و بسیاری از عوامل دیگر مانند مواد مورد نیاز فرد (ویتامین های شخصی، اسیدهای آمینه و مواد معدنی) بستگی دارد.

 

مزوتراپی چگونه اعمال می شود؟

قبل از استفاده از مزوتراپی، ابتدا معاینه فیزیکی انجام می شود. پس از معاینه فیزیکی بیمار، تشخیص قطعی برای هر گونه ناراحتی بیمار داده می شود. پس از نهایی شدن، می توان یک کرم بی حس کننده را روی ناحیه مورد نظر اعمال کرد. برای هر بیمار از سوزن های یکبار مصرف استفاده می شود و محلول هایی که برای بیمار مناسب تشخیص داده می شود روی آن ناحیه استفاده می شود. گاهی اوقات می توان آن را با استفاده از یک تفنگ مکانیکی اعمال کرد تا فرآیند تزریق در ناحیه ای که اغلب استفاده می شود آسان تر شود. تزریق زاویه ای توسط پزشک در لایه میانی پوست در ناحیه ای که نیاز به درمان دارد انجام می شود. مقدار بسیار کمی از محلول به این ناحیه مورد نظر تزریق می شود. این یک درمان سرپایی است که پس از استفاده نیازی به پانسمان ندارد. در صورت عدم وجود عارضه، بیمار پس از استفاده به راحتی می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

 

عوارض جراحی های زیبایی

 

این مقاله را مطالعه کنید: عوارض و خطرات بوتاکس

 

انواع مزوتراپی چیست؟

بسته به روش تزریق، سه نوع مزوتراپی متفاوت وجود دارد. سه نوع مختلف عبارتند از: مزوتراپی نقطه به نقطه، مزوتراپی پوست فوقانی و مزوتراپی جامع. علاوه بر این، مزوتراپی به انواع مختلفی مانند مزوتراپی مو، مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن با توجه به حوزه کاربرد تقسیم می شود.

 

مزوتراپی چگونه کار می کند؟

مزوتراپی یکی از روش های بسیار محبوب زیبایی است. قبل از انجام فرآیند مزوتراپی، نیازها، سن و وضعیت سلامتی فرد بررسی می شود که بر اساس آن مواد مناسب مانند اسیدهای آمینه، آنزیم ها، هورمون ها، مواد معدنی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسید هیالورونیک تهیه می شود. این مواد آماده شده با فرآیند مزوتراپی روی پوست جایی که نیاز است اعمال می شود. این مواد که بر روی بافت پوست اعمال می شوند، ساختارهایی به نام کلاژن و الاستین را تحریک می کنند که پوست را زنده و سفت نگه می دارند. این ساختارهای تحریک شده باعث تسریع گردش خون در ناحیه اعمال شده و تنظیم پاسخ ایمنی و گردش خون در سیستم لنفاوی می شود. همه این موارد با هم باعث تجدید پوست می شوند. بافت زیر جلدی ترمیم می شود و به این ترتیب بافت های شل شده سفتی قدیمی خود را به دست می آورند و جوان سازی می شود. نتایج و میزان موفقیت بسته به عواملی مانند تعداد جلسات، نسبت صحیح مواد تزریق شده و خود شخص متفاوت است.

 

چه کسانی می توانند مزوتراپی کنند؟

مزوتراپی را می توان برای افراد بالای 18 سال، بسته به منطقه مورد درمان و وضعیت سلامتی افراد، اعمال کرد. مناسب بودن فرد با غربالگری سلامت مشخص می شود.

 

عوارض و آسیب های مزوتراپی چیست؟

استفاده از مزوتراپی مانند هر عمل پزشکی دارای عوارض جانبی است. عوارض جانبی که پس از استفاده از مزوتراپی ایجاد می شود معمولاً طولانی نمی ماند. بروز عوارض جانبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از بیماران هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند. برخی از داروهایی که در حین مزوتراپی استفاده می شوند می توانند باعث واکنش های آلرژیک در افراد شوند. به منظور جلوگیری از واکنش های آلرژیک، واکنش های پوستی باید با استفاده از دارو در قسمت کوچکی از سطح پوست دقیقاً 24 ساعت قبل از مزوتراپی کنترل شود. عوارضی که بعد از مزوتراپی مشاهده می شود به شرح زیر است:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • حساسیت پوست
 • احساس خارش و سوزش روی پوست
 • تورم پوست
 • کبودی روی سطح پوست
 • بثورات روی سطح پوست

واکنش هایی مانند بثورات پوستی و جوش ممکن است در افرادی که پوست بسیار حساس دارند دیده شود. ممکن است اسکارهای تیره در ناحیه کاربرد مزوتراپی وجود داشته باشد.

 

مزوتراپی مو

 

مزوتراپی برای جوانسازی پوست

با افزایش سن، پوست ما به طور طبیعی کلاژن و الاستین را از دست می دهد که منجر به خطوط ظریف، چین و چروک و افتادگی می شود. مزوتراپی می تواند با تحریک تولید کلاژن و الاستین، به معکوس کردن این علائم پیری کمک کند و به پوستی صاف تر، سفت تر و جوان تر تبدیل شود. مزوتراپی علاوه بر بهبود بافت پوست می تواند به کاهش لکه های ناشی از افزایش سن، آسیب های ناشی از نور خورشید و سایر علائم آسیب پوست کمک کند.

 

نکاتی که بعد از مزوتراپی باید به آن توجه کرد

پس از انجام مزوتراپی مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. فردی که تحت مزوتراپی قرار می گیرد، قطعاً نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل و بعد از مصرف استفاده کند. در 10 تا 15 ساعت اول پس از استفاده از مزوتراپی، هیچ آبی نباید به ناحیه مورد نظر لمس شود. لباس های تنگ مانند شلوار جین تنگ نباید بعد از استفاده از آن استفاده شود زیرا می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد. در دو روز اول پس از استفاده از مزوتراپی، فرد نباید از لحاظ فیزیکی به خود فشار بیاورد. در 10 تا 15 ساعت اول پس از مزوتراپی نباید از آرایش روی پوست استفاده کرد. قبل و بعد از مزوتراپی نباید از داروهای ضد التهابی استفاده کرد. حتما باید قبل و بعد از مزوتراپی مواد غذایی سالم مصرف کنید. الکل، کافئین، سیگار کشیدن و غذاهای پر پروتئین نباید مصرف شود. به منظور جلوگیری از تورم، کبودی و قرمزی در ناحیه استعمال، استفاده کمپرس یخ روی ناحیه و اطراف آن انجام شود. کمپرس چای بابونه سرد یا ژل سرد برای این فرآیند کافی است. ناحیه ای که مزوتراپی در آن اعمال می شود نباید خراشیده شود. هیچ فشاری نباید به ناحیه مربوطه وارد شود. برای جلوگیری از عفونت تا حد امکان نباید آن ناحیه را لمس کرد. قبل از دست زدن به محل مورد نظر، دست ها باید شسته شوند. تمام توصیه های پزشک باید در نظر گرفته شود و بدون از قلم انداختن رعایت شود.

 

مزوتراپی در کجا و توسط چه کسانی باید انجام شود؟

مزوتراپی حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود. همکاری با یک کلینیک معتبر و با تجربه بسیار مهم است. شما  با مراجعه به کلینک هایی که از تجهیزات زیبایی پوست و مو  استاندارد استفاده می کنند، میزان مطلوب بودن نتیجه را افزایش می دهید. مزوتراپی مطمئناً نباید در هیچ کلینیکی که هیچ آموزشی ندارد و مجاز به استفاده از داروهای مزوتراپی نیست انجام شود.

 

کاربرد های مزوتراپی

 

مزوتراپی در چه شرایطی ناخوشایند است؟

مزوتراپی در شرایط خاصی توصیه نمی شود. این شرایط به شرح زیر است:

 • زنان حامله
 • مادران شیرده
 • افرادی که سابقه فلجی دارند
 • بیماران دیابتی که مجبور به استفاده از انسولین هستند
 • بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون
 • بیماران سرطانی
 • افرادی که به هر ماده ای که در فرآیند میکرواینجکشن استفاده می شود حساسیت دارند
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی که با استفاده از چندین دارو درمان می شوند
 • افرادی که مشکل کهیر دارند

 

جراحی های زیبایی پوست

 

مزوتراپی بدون سوزن چیست؟

این یک روش مزوتراپی است که با استفاده از دستگاه های اولتراسونیک برای افرادی که به روش مزوتراپی با استفاده از سوزن حساس هستند انجام می شود. دستگاه اولتراسونیک مخلوط دارو را بدون استفاده از سوزن به پوست منتقل می کند. دستگاه اولتراسونیک به غشای سلولی که معمولاً نیمه تراوا است اجازه می دهد تا برای مدت کوتاهی کاملاً نفوذپذیر شود. غشای سلولی که کاملاً نفوذپذیر می شود، مایع منتقل شده را با بردن آن به داخل سلول جذب می کند. مزوتراپی بدون سوزن برای درمان مو، افزایش تعادل رطوبت در پوست و مو، سفت کردن بدن، کاهش چین و چروک سطح پوست و جوانسازی صورت استفاده می شود. بر اساس نتایج تحقیق، روش مزوتراپی با سوزن نتایج موفق تری نسبت به روش های مزوتراپی بدون سوزن داشته است. موثرترین کاربرد در مزوتراپی با استفاده از سوزن انجام می شود. مزوتراپی بدون سوزن روشی است که توسط افرادی که به سوزن حساس هستند ترجیح می دهند.

 

زمینه های استفاده از مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به عنوان یک روش تسکین درد در بیماری های دردناک کوتاه مدت و طولانی مدت مانند دردهای قاعدگی، میگرن، فیبرومیالژیا، سندرم سرویکوبراکیال، نورالژی و نقرس استفاده می شود. مزوتراپی همچنین می تواند در شرایط التهابی مانند آسیب های ورزشی، آسیب های عضلانی – تاندون، بورسیت یا میوزیت اعمال شود. درمان تجمع مایع دردناک و ملتهب در نواحی مفصلی نیز با مزوتراپی قابل انجام است. در این گونه بیماری های روماتیسمی، این بیماری ها به راحتی و به سرعت با داروهایی که مستقیماً روی آن ناحیه با میکرواینجکشن اعمال می شود، درمان می شوند. مزوتراپی برای از بین بردن برخی بیماری های عروقی نیز استفاده می شود. بیماری عروقی به نام واریس ناشی از اختلال گردش خون یک بیماری است که با مزوتراپی درمان می شود.

 

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو به عنوان روشی ظاهر می شود که امکان بازسازی مو را بدون استفاده از روش های جراحی فراهم می کند. مشکلات مو مانند آلوپسی، ریزش بیش از حد مو و طاسی را درمان می کند. همچنین باعث رشد مو و کاهش شوره سر می شود. ریزش مو به طور کلی ناشی از کمبودهای تغذیه ای، کمبود هورمون در اطراف فولیکول های مو، گردش خون ضعیف در پوست سر و کاهش DHT در مردان است. مزوتراپی نوعی درمان با هدف اصلاح این مشکلات است. منشا اصلی مشکلاتی مانند ریزش مو را درمان می کند و راه حلی برای این مشکلات ارائه می دهد. این یک روش درمانی است که هم برای زنان و هم برای مردان قابل استفاده است. این یک روش درمانی موثر برای ریزش موی ارثی است. مواد مغذی، برخی مواد معدنی و ویتامین‌هایی که به پوست سر تزریق می‌شوند، متابولیسم سلول‌های مو را تسریع می‌کنند، گردش خون پوست سر را افزایش می‌دهند و عفونت‌های پوست سر را از بین می‌برند. موهایی سالم تر، بلندتر، حجیم تر و قوی تر می دهد. مشکلات مو به دلیل عواملی مانند ژنتیک، استرس، آلودگی محیطی، اشعه ماوراء بنفش، کمبودهای تغذیه ای، اختلالات خواب، عدم تعادل هورمونی رخ می دهد. کاربرد مزوتراپی فولیکول های مو را با اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی تغذیه می کند. استفاده از مزوتراپی که فولیکول های مو را احیا می کند و گردش خون را تسریع می کند از ریزش مو جلوگیری می کند. در عین حال، روش مزوتراپی باعث تقویت فولیکول های مو و جلوگیری از ریزش مو در صورت اعمال پس از کاشت مو می شود.

 

این مقاله را مطالعه کنید: مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو

مزوتراپی مو

 

مزوتراپی مو چگونه اعمال می شود؟

تزریق های سطحی که به پوست سر اعمال می شود، فرآیندهای طبیعی خود بازسازی و تولید مثل مو را تحریک می کند. با قرار دادن مقدار کمی محلول در لایه میانی پوست سر، این فرآیندها تحریک شده و موها تجدید و دوباره رشد می کنند. استفاده از فرآیند مزوتراپی برای ریزش مو کاملا شخصی است. یک جلسه مزوتراپی مو بسته به اندازه ناحیه درمان تقریباً 10 تا 30 دقیقه طول می کشد. داروهایی مانند فیناستراید که برای استفاده در درمان مو تایید شده است، ویتامین ها و عصاره های مختلف گیاهی در پوست سر برای ریزش مو استفاده می شود. برای دستیابی به نتایج موثر از مزوتراپی مو، هر سلول روی پوست سر باید احیا شود. برخی از افراد هستند که می توانند در دو هفته اول روند درمان نتیجه بگیرند. دوره پاسخ درمانی از فردی به فرد دیگر تغییر می کند. میزان مشکل ریزش مو یکی از عوامل موثر بر این دوره است. اگر چه نتایج را می توان در دو یا سه ماه اول به دست آورد، اما نتیجه نهایی را می توان پس از شش ماه از درمان به دست آورد.

سیماطب
ارسال دیدگاه