عوارض و خطرات بوتاکس

عوارض و خطرات بوتاکس

خطرات و عوارض ناشی از بوتاکس و تزریق ژل

برای اینکه عوارض و خطرات بوتاکس شما را تهدید نکند از مراکز معتبر و پزشکان ماهر برای تزریق استفاده کنید. بوتاکس تزریقاتی است که از سم برای جلوگیری از حرکت عضله برای مدت محدودی استفاده می کند. و معمولا برای صاف کردن چین و چروک های صورت استفاده می شود. از بوتاکس برای درمان برخی بیماری ها مانند اسپاسم گردن، تعریق، مثانه بیش فعال، تنبلی چشم و سایر بیماری ها استفاده می شوند. تزریق بوتاکس نیز ممکن است به پیشگیری از میگرن کمک کند. داروی تزریق بوتاکس از همان سمی ساخته می شود که باعث ایجاد نوعی مسمومیت غذایی به نام بوتولیسم می شود. اما اشکال سم بوتولینوم تصفیه شده که توسط شرکت های خدمات بهداشتی تولید می شود، استاندارد های کنترل پزشکی را دریافت می کنند.

 

بوتاکس چه کار می کند؟

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی خاصی را از اعصاب که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند، مسدود می‌کند. رایج ترین کاربرد این تزریق ها شل کردن ماهیچه های صورت است که باعث ایجاد خطوط اخم و سایر چین و چروک های صورت می شود. تزریق بوتاکس همچنین برای کاهش علائم برخی از بیماری ها استفاده می شود. ولی به این نکته دقت کنید که به عنوان درمان از آنها استفاده نمی شود. نمونه هایی از شرایط پزشکی که ممکن است با تزریق بوتاکس درمان شوند عبارتند از:

 

 • اسپاسم گردن

در این وضعیت که خیلی هم دردناک می باشد، عضلات گردن به شکلی کنترل نشده منقبض می شوند. این باعث می شود که سر بپیچد یا به یک موقعیت ناراحت کننده تبدیل شود. این بیماری همچنین دیستونی گردنی نامیده می شود.

 

 • سایر اسپاسم های عضلانی

فلج مغزی و سایر شرایط سیستم عصبی می تواند باعث کشش اندام ها به سمت مرکز بدن شود. اسپاسم عضلانی نیز می تواند باعث انقباض چشم شود.

 

 • تنبلی چشم

یکی از شایع ترین علل تنبلی چشم، عدم تعادل در ماهیچه هایی است که برای حرکت چشم استفاده می شود. یکی دیگر از نام های تنبلی چشم، چشم های ضربدری یا چشم های نامرتب می باشد.

 

 • میگرن

تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش دفعات ابتلا به میگرن کمک کند. این درمان عمدتا برای افرادی که 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد دارند استفاده می شود. هنگامی که شما اغلب دچار سردردهای شدید می شوید، این وضعیت میگرن مزمن نامیده می شود. برای حفظ فواید، تقریباً هر سه ماه یکبار نیاز به درمان است.

 

خطرات و عوارض بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس اگر تحت نظر یک پزشک ماهر باشد کاملا بدون خطر بوده و هیچ خطری شما را تهدید نمی کند. در صورتی که از مراکز مجاز تزریق استفاده نکنید می تواند منجر به آسیب های ناخواسته شود یا حتی اگر اشتباه انجام شود، خسارت های جبران ناپذیری به جا می گذارد. که عبارتند از:

 • افتادگی پلک یا ابروهای کج.
 • لبخند کج یا آب دهان.
 • سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا.
 • عفونت در محل تزریق.
 • اشک یا خشکی چشم.
 • درد، تورم یا کبودی در محل تزریق.

اگر پس از گذشت چند ساعت یا هفته بعد از تزریق هر یک از علائم زیر را داشتید فوراً با پزشک معالج این موضوع را در میان بگذارید. تزریق ژل و بوتاکس به بانوانی که در دوران شیر دهی و یا بارداری هستند توصیه نمی شود.

 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن.
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات تنفسی.
 • از دست دادن کنترل مثانه.
 • واکنش آلرژیک.
 • ضعف عضلانی.

 

در انتخاب مراکز زیبایی دقت کنید

بوتاکس یک داروی تجویزی است و فقط باید تحت نظر یک پزشک ماهر تجویز شود. با پزشک معالج خود در مورد اینکه آیا این روش با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر صحبت کنید. برای یافتن یک متخصص در زمینه تزریق بوتاکس، می توانید از افرادی که قبلا سابقه تزریق بوتاکس را داشته اند کمک بگیرید. استاده از تجهیزات و تخت تزریق ژل و بوتاکس مناسب در نتیجه کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

پیش از تزریق

اینکه کدام نوع تزریق برای شما مناسب است به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. با پزشک خود در مورد اینکه چه روشی برای شما بهترین بازدهی را دارد صحبت کنید. اگر در چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس را انجام داده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید حتما پزشک خود اطلاع دهید. تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند زیرا ممکن است لازم باشد چند روز قبل از تزریق، مصرف آنها را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی کاهش یابد.

 

بعد از تزریق

پس از تزریق بوتاکس به مدت 24 ساعت نواحی تحت درمان را مالش یا ماساژ ندهید. و به مدت 2 الی 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشید. انجام این دستورات به جلوگیری از انتشار سم در نواحی ای که نیازی به آن نیست کمک می کند. و احتمالاً می توانید بلافاصله پس از انجام عمل به فعالیت های روز مره خود بازگردید و مشورت با پزشک خود را فراموش نکنید.

 

نتیجه

تزریق بوتاکس معمولاً 1 تا 3 روز پس از درمان شروع به کار می کند، اگرچه ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا نتیجه به طور کامل قابل مشاهده باشد. همه افراد نتایج قابل مشاهده یا تسکین علائم را ندارند. بسته به مشکلی که درمان می شود، اثر ممکن است 3 تا 4 ماه باقی بماند. برای حفظ اثر، احتمالاً به تزریق‌های منظم با فاصله حداقل سه ماه نیاز خواهید داشت.

 

سیماطب
ارسال دیدگاه