مهمترین مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

یک پیوند مو موفق به چندین عامل مختلف مانند مهارت پزشک معالج، بانک مو، تجهیزات مورد استفاده و … بستگی دارد. استفاده از لوازم و تخت پوست و مو پیشرفته و مدرن باعث می شود تا نتیجه مطلوب تری را بدست بیاورید. اما مهم تر از مواردی که ذکر شد، نگهداری و مراقبت های بعد از جراحی کاشت مو می باشد که باید به صورت کاملا دقیق رعایت شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. صرف نظر از اینکه چه متدی را برای کاشت مو در نظر می گیرید، اگر در هفته های اول کاشت توجه لازم را به پیوند ها جدید نداشته باشید نتیجه دلخواه را بدست نخواهید آورد. پس نباید از توصیه هایی که گفته می شود به راحتی عبور کرد و در انجام آنها کوتاهی داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی مهم و حیاتی را برای مراقبت های بعد از کاشت مو بیان کنیم. توجه داشته باشید که این نکات به صورت کلی بیان می شود و ممکن است با دستورالعمل های پزشک متفاوت باشد.

 

شستشوی مو

شستشوی مو از جمله مواردی است که بر نتیجه نهایی کاشت موی شما اثر می گذارد. بنابراین یکی از وظایف هر پزشک بعد از کاشت مو، آموزش شستن پیوند های جدید می باشد. ناحیه ای که کاشت مو انجام شده را با روغن و یا مرطوب کننده های مناسب بپوشانید و اجازه دهید تا به مدت 15 الی 30 دقیقه باقی بماند. این امر باعث می شود تا یک لایه نرم کننده بر روی ناحیه اهداکننده و اطراف محل پیوند ایجاد شود و باعث بهبودی هر چه سریعتر شود. پس از گذشت 30 دقیقه پوست سر را با آب گرم شسته و محل پیوند شده و اهدا کننده را با شامپوی مخصصوص بشورید. توجه داشته باشید که نباید مالش دهید و تمام مراحل باید شستشو باید به آرامی و بدون فشار انجام شود.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

این مقاله را مطالعه کنید: 10 پرسش مهم درباره لیزر موهای زائد بدن

بعد از اتمام شستن موها آنها را به آرامی با دستمال کاغذی خشک کنید و این فرآیند باید کاملا به آرامی انجام شود. توجه داشته باشید که مرطوب کننده باید تا زمانی که پوسته ها از بین می روند استفاده شود. با گذشت 7 الی 10 روز دیگر نباید اثری از خون خشک روی پوست سر شما باقی بماند. در هنگام خرید شامپو مطمئن شوید که حاوی سیلیکون، عطر و رنگ نباشد.

 

درد بعد از کاشت مو

درد خفیف می تواند تا چند روز پس از عمل کاشت مو وجود داشته باشد. برخی از افراد در روزهای اول پس از عمل مشکل خوابیدن دارند. پس از عمل معمولاً درد در ناحیه اهداکننده بیشتر از ناحیه گیرنده است. شما می توانید با استفاده از مسکن ها این درد را تسکین دهید.

 

تورم

در مورد کاشت مو که با استفاده از قلم انجام می شود، تورم بسیار نادر است. بیشتر اوقات برای عملیات های بزرگتر کاشت مو و پیوندهایی که کارهای زیادی روی خط مو انجام شده است، اتفاق می افتد. تورم می تواند پیشانی و ناحیه اطراف چشم را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است دو تا پنج روز طول بکشد که در روز چهارم این تورم به اوج خودش می رسد. دارویی به نام دگزامتازون برای کاهش این علائم تجویز می شود.

 

خارش بدنبال ترمیم مو

خارش بعد از کاشت مو احساس بسیار شایعی است. ممکن است 7 تا 14 روز پس از عمل در سرتاسر پوست سر ایجاد شود. خارش در بیشتر موارد نشان می دهد که بافت در حال بهبود است. در مواردی که بسیار قوی می شود می توان از قرص آنتی هیستامین استفاده کرد.

 

وضعیت صحیح خوابیدن

یکی دیگر از مراقبت های بعد از کاشت مو، نحوه صحیح خوابیدن است. مهم است که در هفته اول پس از عمل، نواحی گیرنده را تا حد امکان کمتر لمس کنید. ما از بیماران می خواهیم که به پشت بخوابند و سرشان را روی چند بالش بگذارند. با بالا بردن سر در طول شب، بالش‌ها تورم‌هایی را که ممکن است بعد از کاشت مو ایجاد شود کاهش می‌دهند. همچنین به بیماران توصیه می‌شود از بالش مخصوص در 7 تا 10 روز اول استفاده کنند. استفاده از تخت های مناسب کاشت مو قبل از پیوند بسیار مهم بوده و حتما پزشکان عزیز باید به این نکته توجه لازم را داشته باشند. تخت کاشت مو سیماطب از جمله تخت هایی می باشد که علاوه بر کسب استانداردهای روز دنیا، به عنوان یک دستیار در خدمت پزشکان می باشد.

 

فعالیت بدنی

بلافاصله پس از کاشت مو، می توانید شروع به پیاده روی کوتاه کنید یا ورزش های فیزیکی را انجام دهید که باعث تعریق زیاد شما نشود. شما می توانید 10 روز پس از عمل به طور فعال ورزش کنید. توصیه می شود مدت کوتاهی بعد از تمرینات دوش بگیرید تا خطر ابتلا به عفونت به حداقل برسد.

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

قرارگیری در معرض نور خورشید

مهم است که در 2 هفته اول پس از عمل از نور مستقیم خورشید دوری کنید. برای 6 ماه اول پس از پیوند، توصیه می شود هنگامی که زیر نور خورشید قرار می گیرید از کلاه استفاده کنید.

 

شامپو و لوسیون برای شستشوی مو

لوسیون باید روی نواحی گیرنده و اهدا کننده با ضربه ملایم مالیده شود. باید حدود 15 تا 30 دقیقه صبر کنید تا با آب ولرم و شامپو بشویید. لطفاً از خاراندن ناحیه گیرنده خودداری کنید و حتما از حوله تمیز و مناسب استفاده کنید. شستشوی مو باید هر روز انجام شود تا زمانی که تمام پوسته ها از بین بروند.

 

استفاده از آنتی بیوتیک ها بعد از کاشت مو

آنتی بیوتیک ها معمولاً بلافاصله بعد از جراحی به مدت 3-5 روز تجویز می شوند. آنها برای جلوگیری از عفونت های احتمالی و اطمینان از پیشرفت مناسب استفاده می شوند. کرم آنتی بیوتیک (فوسیدین یا باسیتراسین) ممکن است زمانی در طول پیشرفت بهبودی مورد نیاز باشد. هنگامی که جوش یا برجستگی در ناحیه گیرنده یا اهداکننده مشاهده شد، این کرم باید مستقیماً روی نواحی ملتهب زده شود.

 

بیوتین (مکمل غذایی)

بیوتین اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای تقویت مو و ناخن توصیه می شود. حداقل 6 ماه پس از پیوند باید استفاده شود. بیوتین را می توانید بدون نسخه نیز از داروخانه ها تهیه کنید.

 

سیماطب
ارسال دیدگاه