5 مورد از بهترین روش های زیبایی دندان

دندانپزشکی زیبایی

دندان های زیبا و سالم یکی از مهمترین دارایی های هر انسانی می باشد. روش های مختلفی برای زیبایی دندان ها وجود دارد ولی ما قصد داریم بهترین روش های زیبایی دندان را در این مقاله بررسی کنیم. داشتن لبخندی زیبا و صاف علاوه بر جنبه های زیبایی، برای سلامتی کلی بدن نیز مفید می باشد. بیماری هایی همچون:

 • دندان ها و لثه های سالم تر
 • هضم بهتر
 • گفتار بهتر و واضح تر
 • از سر درد و گردن درد جلوگیری می شود
 • ساییدگی کمتر روی دندان ها
 • دندان هایی که به راحتی تمیز می شوند

با تمام مزایایی که دندان های سالم و زیبا دارند، پس جای تعجب نیست که بسیاری از افراد برای داشتن دندان هایی سالم و زیبا به دندانپزشکی زیبایی روی بیاورند. در این مقاله می خواهیم 5 مورد از بهترین روش زیبایی دندان را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

دندان پزشکی زیبایی چیست؟

دندان پزشکی زیبایی یک حوزه مدرن و جذاب است که علم و هنر را با هم ترکیب می کند و روش های مختلفی برای زیبایی و بهبود ظاهر دندان ها ارائه می دهند. با پیشرفت علم و تکنولوژی کلینیک های دندانپزشکی خدمات زیبایی را نیز ارائه می دهند و افرادی که می خواهند حس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشند می توانند از این خدمات بهره ببرند. یکی از روش های زیبایی دندان ها، ترمیم دندان های پوسیده یا آسیب دیده می باشد که به زیبا تر شدن لبخند شما کمک می کند. درمان های متعددی برای دندانپزشکی زیبایی وجود دارد که بسیاری از نگرانی های دندانی مانند دندان های نامناسب، لکه دار، نامرتب و … را از بین می برند. پس یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین روش ها برای بالا بردن اعتماد به نفس، ترمیم دندان های نامرتب و لکه دار می باشد که توسط دندانپزشکی زیبایی محقق می شود. دندانپزشکی سنتی و دندانپزشکی زیبایی کاملا از یکدیگر متمایز می باشد. تمرکز اصلی دندانپزشکی سنتی بر روی بهداشت دهان و دندان و همچین بیماری مختلف آنها می باشد. اما هدف اصلی دندانپزشکی زیبایی بیشتر بر روی زیبایی لبخند و دندان ها تمرکز دارد. در ادامه به محبوب ترین روش های زیبایی دندان ها می پردازیم.

 

بلیچینگ

 

1.سفید کردن دندان (بلیچینگ)

یکی از بهترین روش زیبایی دندان بلیچینگ می باشد. مهم ترین فاکتوری که این درمان را محبوب می کند قیمت مناسب و کم تهاجمی بودن این روش است. در روش بلیچینگ همانند لمینت و کامپوزیت صدمه ای به مینای دندان وارد نمی شود. این روش به دو صورت انجام می شود. شما می توانید این روش را در کلینک های دندانپزشکی و یا در منزل به کار بگیرید. اگر زمان و حوصله کافی برای سفید کردن دندان هایتان را ندارید، بلیچینگ در کلینیک گزینه مناسبی می باشد و در 3 الی 4 جلسه 30 تا 60 دقیقه ای نتیجه مطلوب بدست می آید. اما برای بلیچینگ در خانه ابتدا قالب دندان های شما در آزمایشگاه ها ساخته می شود سپس مواد بلیچینگ را درون قالب ریخته و با توجه به تشخیص پزشک از 1 الی 6 ساعت به صورت روزانه این قالب را به مدت 1 تا 2 هفته بر روی هر فک قرار می دهید. در این روش نمی توان دندان های هر دو فک را همزمان بلیچینگ کرد و باید به صورت جداگانه این فرآیند انجام شود. بلیچینگ کردن دندان در خانه از نظر اقتصادی بصرفه تر از بلیچینگ در کلینک می باشد.

 

روکش چینی

 

2. روکش های چینی

روکش های چینی نیز نوعی بلیچینگ محسوب می شوند و می توان آن را به یک ناخن مصنوعی تشبیه کرد به دندان ها می چسبد. از مزیت های این روش می توان به رفع زردی دندان ها و سفیدی طبیعی ای که به دندان ها می دهد اشاره کرد.  این درمان زیبایی محبوب شامل قرار دادن یک پوسته چینی ساخته شده روی دندان برای رفع مینای فرسوده، براده‌ها یا ترک‌ها، تراز ناهمواری ها، فاصله، یا تغییر رنگ است. بخش بیرونی یا همان فریم  روکش دندان چینی از فلزاتی مانند طلا، نیکل، کروم و یا آلیاژهای نیکل بوده و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی می باشد. این روکش ها برای هر شخص سفارشی سازی می شود و در صورت مراقبت های مناسب می توانند سال ها دوام بیاورند. در چند سال اخیر با پیشرفت های صورت گرفته، روکش های مدرن نازک تر و مقاوم تر شده اند. در تمام روش های زیبایی دندان، تجهیزات مدرن و بروز نقش مهم و اساسی رو بازی می کنند و استفاده از یونیت های مدرن رابطه مستقیمی در نتیجه کار خواهد داشت. از همین رو مجموعه سیماطب یونیت های دندانپزشکی باکیفیتی تولید و به همراه ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش به بازار عرضه می کند.

 

باندینگ

 

این مقاله را بخوانید: 5 مورد از مهمترین تفاوت های لمینت و کامپوزیت دندان

 

3. باندینگ دندان

در این روش پزشک از مواد همرنگ دندان که از جنس کامپوزیت می باشد می باشد، برای ترمیم و اصلاح دندان ها استفاده می کند. این روش یک درمان مقرون به صرفه تر از روکش دندان می باشد. باندینگ دندان از نور UV یا لیزر برای چسباندن یک رزین پلاستیکی کامپوزیت همرنگ دندان به دندان استفاده می کند و نتیجه این فرآیند فورا قابل مشاهده است.  همانطور که اشاره شد باندینگ دندان از روکش دندان ها به صرفه تر است اما نیاز به تعویض های مکرر بیشتری نسبت به روکش ها دارد. باندینگ به دو روش مستقیم و غیر مسقیم انجام می شود. در روش مستقیم پزشک معالج در جلسه اول از مواد باندینگ که متناسب با رنگ دندان طبیعی شماست، استفاده می کند. و باعث ترمیم شکستگی و ترک خوردن دندان، پرکردن پوسیدگی ها، از بین بردن فاصصله بین دندان های می شود. در باندینگ غیر مستقیم دندانپزشک در جلسه اول دندان های شما را معاینه کرده و قالب شما را می گیرد بعد از ساخته شدن قالب در لابراتوار، در جلسه بعدی قالب بر روی دندان های شما اعمال می شود.

 

ارتودنسی، بهترین روش زیبایی دندان

 

4. بریس های شفاف

اگر به دنبال یک جایگزین خوب برای بریس های فلزی سنتی هستید، بریس های شفاف یکی از مناسب ترین گزینه ها برای جایگزین می باشد. بریس های شفاف یکی از بهترین روش زیبایی دندان می باشد که بسیار کم تهاجم برای صاف کردن دندان های شما است. در هنگام استفاده از بریس های شفاف بر خلاف بریس های فلزی سنتی، بیماران می توانند در هر زمان مسواک بزنند، غذا بخورند، بنوشند و همچنین ترازهای شفاف را جدا کنند. برای بهترین نتیجه حداقل 22 ساعت در روز باید از بریس های نامرئی استفاده کنند.  ارتودنسی نمرئی فاصله بین دندان های شما را از بین می برد اگر می خواهید دندان های مرتب داشته باشید و یا یکی از حالات زیر را دارید می توانید از آنها استفاده کنید.

 • وقتی شما گاز می گیرید فک فوقانی بالاتر و فک پایین به هم نمی رسند.
 • یک فاصله اضافی بین دندان ها.
 • وقتی هنگام گاز گرفتن دندان های جلویی فوقانی شما در جلوی دندان های پایین جلویی بسته می شوند.
 • وقتی دهان خود را می بندید دندان های پایین جلویی شما، جلوتر از دندان های فوقانی بالا قرار بگیرند.
 • وقتی دندان های بالا و پایین به هم نمی رسند
 • دندان هایی که خیلی به هم نزدیک باشند.

 

ایمپلنت

 

این مقاله را بخوانید: یونیت دندانپزشکی چیست؟

 

5. ایمپلنت

هنگامی که صحبت از جایگزینی دندان های از دست رفته به میان می آید، ایمپلنت های دندانی (از نظر عملکرد و ظاهر) نسبت به سایر راه حل های جایگزینی دندان معمولی سودمندتر هستند. ایمپلنت وظیفه پرکردن جاهای خالی بین دندان ها را بر عهده دارد و یک میله کوچک می باشد که به صورت پیچی در داخل استخوان فک قرار می گیرد و تاج مصنوعی دندان بر روی آن نصب خواهد شد. و به طور کلی پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل می کند. برای ساخت ایمپلنت ها باید از موادی استفاده کنند تا با بدن سازگار باشد و باعث بروز خطری برای بیماران نشود. از هین رو جنس ایمپلنت ها از دو مواد تیتانیوم و زیرکونیا بوده و با بدن انسان سازگاری کامل دارد و همچنین بدن آن را به عنوان یک مهاجم تشخیص نمی دهد.

 

سیماطب
ارسال دیدگاه