یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی چیست؟ یونیت های دندانپزشکی از جمله تجهیزات مهم کلینک های دندانپزشکی هستند که با آپشن ها و ویژگی هایی که دارند به عنوان یک دستیار کاملا حرفه ای در خدمت دندانپزشکان قرار می گیرند و از ۷ قسمت مهم و اصلی تشکیل شده اند.

 

اجزای اصلی یونیت دندانپزشکی عبارتند از

 • پایه و بازوی یونیت
 • چراغ یونیت
 • کاسه کراشوار و دوش آب لیوان
 • میز (کنسول) دندانپزشک یا تابلت
 • میز دستیار
 • جعبه جانبی یونیت
 • قطعات دستی یا هندپیس

 

اجزای اصلی صندلی عبارتند از

 • پشتی صندلی
 • تشک صندلی
 • زیر سری
 • زیر دستی

 

یونیت سیماطب

یکی از مهمترین تجهیزاتی که در هر مطب دندانپزشکی لازم است و کوچکترین اشکال در کارایی آن باعث اختلال در مطب می گردد. امکان این وجود دارد که بعضی از دندانپزشکان دانستن مشخصات فنی و تکنیکی یونیت دندانپزشکی مورد اهمیت نباشد. اما بطور کل دانستن اطلاعات عمومی در هنگام استفاده بهینه و یا حتی تشخیص انجام کار. در مواقع روبرو شدن با انواع مشکلاتی مورد بهره مندی قرار خواهد گرفت.

 

یونیت شلنگ از بالا

 

یونیت و صندلی دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی وسیله ای می باشد که در هنگام برخورد بیمار از ناحیه دندان و لثه بیماری برروی آن مستقر می شود. یونیت های دندانپزشکی در دو مدل شلنگ از بالا و شلنگ از پایین تولید می شوند. یونیت ابزاری جهت کنترل حرکات صندلی و کلیه ابزار هایی که دندانپزشک به وسیله آن ابزار بیمار را درمان می کند، شامل می شود. تمام یونیت ها حاوی پایه ای هستند که چراغ دندانپزشکی روی آن قرار گرفته است. یونیت شامل ورودی آب و هوا و خروجی فاضلاب است. زیرا آب و هوا برای راهاندازی اینسترونت، پوآر، کویترون، ساکشن، کراشوار و دوش آب لیوان مورد استفاده قرار میگیرد. یونیت با استفاده ازهوای فشرده، آب و الکتریسته ازطریق کلید یا پدال فعال می شود؛ و اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت به روش کارمیکند ۱.شلنگ از بالا. ۲. شلنگ آویز.

 

نکته ای در اینجا وجود دارد این است که یونیت های شلنگ از بالا احتمال خطر سقوط توربین، ایرموتور و یا پوآر را ازبین خواهد برد.

 

یکی از نکات ضروری در ساخت یونیت دندانپزشکی این است که به طوری طراحی شود که وسایل به راحتی در دسترس پزشک قرار بگیرد و از انتشار عفونت جلوگیری کند. سطح یونیت باید کاملاً صاف و نرم باشد تا به راحتی تمیز و ضد عفونی شود؛ و تحت تأثیر مواد ضد عفونی کننده، رنگ آن خراب نشود. جهت جلوگیری از انتشارعفونت از روکش های یکبار مصرف برای اینسترومنت ها توصیه می شود.

 

این مقاله را مطالعه کنید: 5مورد از بهترین روش های زیبایی دندان

بخش های مختلف یونیت دندانپزشکی

صندلی

از نظر ساختار و فیزیک تولید صندلی ها در سه تایپ Z – X – U یا I تقسیم بندی می شوند. بیشتر کارخانجات به دلیل آسان بودن تولید از روش اول استفاده می کنند. بعضی از کارخانجات نیز به این دلیل که قدرت و استحکام صندلی در نوع دوم بیشتر است از این فیزیک برای تولید استفاده می کنند.

 

یونیت دندانپزشکی مدل ST301

 

هر صندلی دارای دو موتور می باشد. یک موتور برای قسمت نشیمن گاه و بالا و پائین کردن و موتور دیگر جهت جابجایی پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای راحتی کار دندانپزشک علاوه بر قابلیت انتخاب position های مختلف، دو mode در صندلی ها به نام های Zero position و Over position پیش بینی می شود.

Zero position حالتی است که صندلی به پائین ترین حالت خود رسیده و پشتی نیز به حالت ۹۰ درجه برمی گردد و Over position نیز حالتی است که صندلی به بالاترین ارتفاع و پشتی نیز به حالت خوابیده یا ۱۸۰ درجه نسبت به نشیمن گاه می رسد.

 

تابلت

قسمت اصلی یونیت تابلت است. از این جهت تابلت مهمترین قسمت یونیت است که در روی آن تمامی اینسترومنتها (ابزار آلات مربوط به برشکاری و تراشکاری و…) قرار دارد. معمولا بر روی تابلت کنترل های یونیت مانند چراغ، صندلی، کراشوار، لیوان پرکن و… قرار دارد.

 

قسمت های مختلف تابلت

تابلت شامل نگاتوسکوپ، صفحه کلید، محل قرار دادن اینسترومنت ها، سینی، شلنگ ها، سیم ها می باشد.

 

کراشوار

قسمتی از یونیت دندانپزشکی می باشد که به وسیله ی آن بیمار می تواند دهان خود را بشوید. معمولا کراشوار شامل یک کاسه چینی (سینک) می باشد که قابلیت جدا شدن را دارد. درون کراشوار لوله ای قرار دارد که آب را داخل کاسه باز می کند. کنترل باز و بست شدن آب از روی تابلت یا سایت نرس می باشد. جریان آب در این قسمت توسط شیربرقی کنترل می گردد.

 

یونیت دندانپزشکی مدل ST301

 

لیوان پرکن

به وسیله این قسمت می توان لیوان آب را برای شستشوی دهان بیمار پر نمود. کنترل این قسمت بر روی تابلت ، سایت نرس و بدنه کراشوار می باشد. جریان آب در این قسمت توسط شیر برقی کنترل می گردد.

چراغ

وظیفه آن ایجاد روشنایی لازم برای دید بهتر دندانپزشک می باشد. چراغ ها انواع مختلفی با قیمت های متفاوتی دارند که هرچه تکنولوژی آن جدیدتر و کیفیت نور ایجاد شده بهتر باشد قیمت نیز بیشتر می شود. چراغ شامل لامپ هالوژن ( 22 – 24 ولت یا 10 – 12 ولت) یا LED ، کاسه چراغ (رفلکتور) ، قاب، کلید یا سنسور روشن و خاموش و تنظیم شدت نور

 

سیستم داخل باکس یونیت دندانپزشکی

یونیت ها به وسیله ی آب ، هوا و برق کار می کند. اینسترومنت ها که مهمترین قسمت های یونیت می باشند به وسیله ی آب و هوا کار می کنند از این جهت آب و هوا بسیار با اهمیت می باشد.

 

سیستم هوای یونیت

هوایی که در یونیت استفاده می شود هوای فشرده است که به وسیله ی کمپرسور (پمپ) تولید می گردد.
کمپرسورها به علت صدای زیادی که دارن در خارج از مطب نصب می گردند.

 

سیستم آب یونیت دندانپزشکی

آب یونیت از آب لوله کشی شهر تهیه می شود و به یونیت منتقل می گردد. در بعضی از یونیت ها آبگرمکن وجود دارد تا آب سرد بر روی دندان بیمار اسپری نشود که احساس نا خوشایندی به وی بدهد.

 

پدال یونیت دندانپزشکی

 

پدال

پدال ها دونوع می باشند، تک کاناله و دو کاناله. در پدال های تک کاناله، هوا از طریق یک شلنگ وارد پدال می شود و با فشار دادن پدال هوا از طریق شلنگ دیگری خارج می گردد. در پدال های دوکاناله هوا از طریق یک شلنگ وارد می شود و از طریق دو شلنگ خارج می شود. هر شلنگ به یکی از کلیدهای پدال متصل می باشد که با فشار دادن آن هوا خارج می گردد.

سیماطب
ارسال دیدگاه