فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی

فیزیوتراپی و توانبخشی

خشیبفیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو

هنگامی که فردی در اثر صدمات، معلولیت و بیماری ها دچار ناتوانی می گردد، به کمک فیزیوتراپی و توانبخشی می تواند، دامنه حرکتی و عملکرد اندام های خود را بازسازی نماید. همچنین به کمک فیزیوتراپی می توان خطر بیماری و آسیب دیدگی ها را در آینده کاهش داد. فیزیوتراپی یک روش درمانی جامع است که به طور مستقیم بیمار را درگیر فرایندهای مراقبتی می کند.

 

فیزیوتراپی و توانبخشی چیست؟

فیزیوتراپی یک شاخه تخصصی پویا و فعال در حرفه پزشکی است، که به افراد کمک کرده تا در طول زندگی خود بالاترین سطح عملکرد فیزیکی را داشته باشند. فیزیوتراپی در واقع به درمان، حفظ و بازسازی عملکردهای فیزیکی افراد می پردازد. تنها یک متخصص فیزیوتراپی می تواند به صورت مستقیم به نظارت و ارائه خدمات فیزیوتراپی مبادرت ورزد.

 

نقش فیزیوتراپی

 

نقش فیزیوتراپی و توانبخشی

در بسیاری از کشورها، فیزیوتراپ ها نقش کلیدی در مراقبت های اولیه درمانی ایفا می کنند. آنها دسترسی مناسب افراد را به خدمات فیزیوتراپی تضمین می کنند. دسترسی سریع به فیزیوتراپی با شرایط مناسب در سلامت بیمار و کاهش هزینه های درمانی بسیار مؤثر است. برای مثال، فردی که دچار کمر درد حاد می شود، اگر در عرض ۷۲ ساعت از شروع درد توسط یک متخصص فیزیوتراپی معاینه گردد، در مقایسه با افرادی که دسترسی سریعی به خدمات فیزیوتراپی ندارند، به تعداد جلسات درمانی کمتر نیازمند خواهد شد، همچنین مدت زمان دور ماندن از محل کار او نیز کاهش یافته و فرایند درمان سریعتر خواهد شد. در نقش آموزشی، به طور معمول فیزیوتراپیست ها در مورد جنبه های مختلف شرایط بیماران به آنها آموزش و آگاهی می دهند. با آموزش دادن راهکارهای درمانی، سعی می کنند عملکرد فیزیکی بیماران را بهبود بخشند. اغلب بیماران در خصوص تغییر سبک زندگی و برنامه های ورزشی در خانه، آموزش میبینند تا برای دستیابی به اهداف درمانی خود شرکت فعالانه داشته و توانمند گردند. برای اینکه نقش فیزیوتراپی به خوبی خود را نشان بدهد، استاندارد بودن تخت های فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است. سیماطب با توجه به سابقه درخشانی که در زمینه تولیدات تجهیزات پزشکی دارد، تخت و تجهیزات استاندارد و مدرن فیزیوتراپی را تولید و به بازار عرضه می کند.

 

شرایط قابل درمان با فیزیوتراپی و توان

برخی از شرایط میتوانند به طور مؤثری از فیزیوتراپی بهره ببرند:

 • آرتروز کمر و آرتروز گردن
 • درد در قسمت پشت بدن (کمر درد)
 • اختلالات مربوط به پاها
 • آرتروز زانو (OA)
 • دیسک کمر
 • درد پایین کمر
 • رگ به رگ شدن و کشیدگی ها 
 • اختلالات مربوط به مفصل ها
 • سیاتیک
 • سردرد
 • گردن درد
 • روماتیسم زانو و روماتیسم ستون فقرات

تمرینات فیزیوتراپی

 

تمرینات فیزیوتراپی

مداخلات فیزیوتراپی با بهبود در کارکرد فیزیکی، سلامت و کیفیت زندگی افراد در ارتباط است. برای شروع فرایند درمان به کمک فیزیوتراپی، ابتدا سابقه پزشکی، آزمایشهای پزشکی و مطالعات تصویربرداری بیمار ارزیابی می گردد. متخصص فیزیوتراپی این یافته ها را با معاینات فیزیکی خود (ازمایشات و معاینه های تنفسی، قلبی، عضلانی -اسکلتی، عصبی – عضلانی و سیستم پوششی بدن) ترکیب می نماید تا به تشخیص دقیق برسد. سپس برای رسیدن به توانبخشی و باز توانی بیمار، متخصص فیزیوتراپی یک برنامه جامع درمانی را مطابق نیازهای بیمار طرح ریزی می کند. متخصص طب فیزیکی با ارائه مداخلات درمانی مختلف، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بیماران را بهینه سازی می کند. عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی افراد ممکن است در اثر عواملی مانند پیری، تروما (آسیب)، بیماری های مزمن و یا شرایط محیطی به خطر افتد. به جای تمرکز بر جنبه های فردی یک آسیب یا بیماری، فیزیوتراپیست ها بدن را به عنوان یک کل واحد در نظر می گیرند.

 

برخی از روشهای اصلی مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست عبارت اند از:

 • آموزش و مشاوره: فیزیوتراپیست ها با آموزش و ارائه توصیه های عمومی در مورد عواملی که زندگی روزانه شما را تحت تأثیر قرار میدهند (مانند نحوه قرارگیری وضعیت صحیح بدن، بلند کردن یا حمل صحیح اشیا جهت جلوگیری از بروز صدمات)، به بهبود کیفیت زندگی افراد می پردازند.
 • تمرینات ورزشی ویژه و مشاوره در خصوص فعالیت های بدنی: به منظور بهبود سلامت عمومی و تحرک بدن افراد و همچنین برای تقویت قسمت های خاصی از بدن، ممکن است ورزش های خاصی برای شما تجویز گردد.
 • درمان دستی: در این روش فیزیوتراپیست با استفاده از دست خود، به تسکین درد، بهبود سفتی و افزایش دامنه حرکتی اندام ها می پردازد. گاهی اوقات تکنیک های دیگری نیز ممکن است استفاده شود، مانند تمرینات ورزشی خاص یا طب سوزنی.
سیماطب
ارسال دیدگاه