10 مورد از مهم ترین فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی ارجح ترین نوع زایمان در نظر گرفته می شود زیرا شامل حداقل مداخلات پزشکی است. طبیعت بهتر می داند که در کجا فرآیندهای بیولوژیکی دخیل هستند و مداخلات پزشکی تنها در مواردی که کاملا ضروری می شود باید به آن متوسل شود. زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا مادران باید روند زایمان طبیعی را انتخاب کنند، مگر اینکه دلیل قوی برای انتخاب دیگری وجود داشته باشد. در این مقاله می خواهیم 10 مورد از مهم ترین فواید زایمان طبیعی را ذکر کنیم.

 

1_خطر کاهش می یابد

پرهیز از هرگونه عمل جراحی یا دارو به کاهش هر نوع خطری در رابطه با تولد کودک به مادر و کودک کمک می کند. داروها خطر زایمان طولانی مدت را افزایش می دهند و همچنین ممکن است باعث کندی رشد کودک در ماه اول شوند.

 

2_اختلالات غیر ضروری

هنگامی که زایمان با تزریق یا هر داروی دیگری القا شود، ممکن است منجر به اوتیسم یا سایر اختلالات عصبی در نوزاد شود. با انتخاب زایمان طبیعی می توان از این اختلالات جلوگیری کرد.  استفاده از تخت زنان و زایمان مدرن و پیشرفته به مادران کمک می کند تا تجربه زایمان بهتری داشته و عوارض کمتری آنها را تهدید تهدید کند

 

3_خطر کمتر انتقال خون

هورمون هایی مانند اکسی توسین زمانی که در مقادیر بالاتر در بدن آزاد می شوند می توانند خطر ابتلا به ذات الریه و انتقال خون را کاهش دهند. یکی از فواید زایمان طبیعی کاهش بروز چنین مشکلاتی در نوزاد می شود در صورتی که انجام عمل سزارین می تواند این خطرات را افزایش دهد.

 

زایمان طبیعی

 

4_شیردهی آسان

سزارین یک فرآیند جراحی بزرگ است که هفته ها طول می کشد تا بهبود یابد. این ممکن است برای مادر جدید مشکل ساز باشد، زیرا او مجبور است وضعیت خود را به روش های مختلف برای تغذیه کودک خود تنظیم کند. از سوی دیگر، زایمان طبیعی به شما کمک می کند تا به راحتی با شیر مادر تغذیه کنید، زیرا می توانید سریعتر از روند زایمان بهبود پیدا کنید. مدت بستری شدن در بیمارستان برای زنانی که سزارین می‌کنند بسیار بیشتر از زنانی است که زایمان طبیعی دارند.

 

5_رشد مغز کودک را تقویت می کند

زایمان طبیعی به افزایش تولید پروتئین در مغز کودک کمک می کند که باعث رشد مغز و عملکرد بهتر آن می شود. زایمان سزارین بدن را وادار نمی کند که این پروتئین ها را آزاد کند و در نتیجه کودک این مزیت گران بها را از دست می دهد.

 

6_بهبودی آسان‌تر و بهتر

زایمان به روش طبیعی و غلبه بر ناراحتی حین زایمان در واقع نتیجه می‌دهد. مطالعات نشان داده است زنانی که سزارین شده اند نسبت به زنانی که زایمان طبیعی داشته اند زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند. سزارین یک جراحی بزرگ است که بهبودی آن به زمان نیاز دارد. زمان بهبودی تقریباً 50 درصد بیشتر از دوره نقاهت معمولی است.

 

این مقاله را مطالعه کنید: دیابت در بارداری و راه های پیشگیری از آن

7_خطر کمتر مشکلات تنفسی

نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند تغییرات هورمونی را که در طول زایمان اتفاق می افتد از دست می دهند. این تغییرات هورمونی به رشد مناسب ریه ها کمک می کند و به ریه ها اجازه می دهد تا عملکرد مطلوبی داشته باشند.

 

8_امکان داشتن یک رژیم غذایی طبیعی

تحقیقات نشان می‌دهد که عدم حمایت تغذیه‌ای در طول زایمان می‌تواند باعث کم‌آبی، کتوز، هیپوناترمی و افزایش استرس مادر شود. زنانی که به طور طبیعی در مرکز زایمان یا بیمارستان زایمان می‌کنند، می‌توانند آزادانه غذا بخورند و بنوشند، که سطح انرژی آنها را در طول زایمان حفظ می‌کند.

 

فواید زایمان طبیعی

 

9_زایمان طبیعی برای نوزادان در روده مفید است

در دراز مدت، نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند بیشتر مستعد ابتلا به آسم، آلرژی و عفونت هستند. بدون زایمان طبیعی، نوزادان باکتری های خوب موجود در بدن مادر را از دست می دهند. این نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن کودک دارد. داشتن فرزند از طریق زایمان طبیعی به نوزاد شانس بیشتری برای مبارزه با بسیاری از عوارض سلامتی می دهد و باکتری های مورد نیاز برای مبارزه با سایر بیماری ها را به او می دهد.

 

10_هورمون های تسکین دهنده درد

هر هورمون نقش مهمی در حفظ امنیت مادر و کودک دارد. دو هورمون تسکین دهنده وجود دارد که در هنگام زایمان ترشح می شوند، اکسی توسین و اندورفین. این هورمون ها بعد از زایمان مادر را پرانرژی و خوشحال می کنند. اکسی توسین اغلب به عنوان هورمون عشق شناخته می شود. همچنین به پیشگیری از افسردگی پس از بارداری کمک می کند.

 

در برخی موارد زنان به دلیل عوارض بارداری مجبور به انجام سزارین هستند. برای روشن شدن، هیچ چیز ناامنی در مورد فرآیند سزارین وجود ندارد، اما زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین فواید زیادی دارد. انتخاب روش طبیعی مشکلات پس از زایمان را کاهش می‌دهد، باعث بهبودی سریع‌تر می‌شود و نوزادی قوی‌تر و سالم‌تر را ایجاد می‌کند.

سیماطب
ارسال دیدگاه