menuordersearch
simateb.ir

فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو ,

۱۳۹۹/۷/۱۳ یکشنبه
(1)
(0)
فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو
فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو

فیزیوتراپی و توانبخشی در طب فیزیکی و درمان مشکلات کمر و زانو

هنگامی که فردی در اثر صدمات، معلولیت و بیماری ها دچار ناتوانی می گردد، به کمک فیزیوتراپی یا طب فیزیکی می تواند، دامنه حرکتی و عملکرد اندام های خود را بازسازی نماید. همچنین به کمک فیزیوتراپی می توان خطر بیماری و آسیب دیدگیها را در آینده کاهش داد. فیزیوتراپی یک روش درمانی جامع است که به طور مستقیم بیمار را درگیر فرایندهای مراقبتی می کند.

 

 

فیزیوتراپی چیست؟

 

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یک شاخه تخصصی پویا و فعال در حرفه پزشکی است، که به افراد کمک کرده تا در طول زندگی خود بالاترین سطح عملکرد فیزیکی را داشته باشند. فیزیوتراپی در واقع به درمان، حفظ و بازسازی عملکردهای فیزیکی افراد میپردازد. تنها یک متخصص فیزیوتراپی میتواند به صورت مستقیم به نظارت و ارائه خدمات فیزیوتراپی مبادرت ورزد.

 

نقش فیزیوتراپی

در بسیاری از کشورها، فیزیوتراپها نقش کلیدی در مراقبتهای اولیه درمانی ایفا میکنند. آنها دسترسی مناسب افراد را به خدمات فیزیوتراپی تضمین میکنند. دسترسی سریع به فیزیوتراپی با شرایط مناسب در سلامت بیمار و کاهش هزینههای درمانی بسیار مؤثر است. برای مثال، فردی که دچار کمر درد حاد میشود، اگر در عرض ۷۲ ساعت از شروع درد توسط یک متخصص فیزیوتراپی معاینه گردد، در مقایسه با افرادی که دسترسی سریعی به خدمات فیزیوتراپی ندارند، به تعداد جلسات درمانی کمتر نیازمند خواهد شد، همچنین مدتزمان دور ماندن از محل کار او نیز کاهش یافته و فرایند درمان سریعتر خواهد شد. در نقش آموزشی، بهطور معمول فیزیوتراپیستها در مورد جنبههای مختلف شرایط بیماران به آنها آموزش و آگاهی میدهند. با آموزش دادن راهکارهای درمانی، سعی میکنند عملکرد فیزیکی بیماران را بهبود بخشند. اغلب بیماران در خصوص تغییر سبک زندگی و برنامههای ورزشی در خانه، آموزش میبینند تا برای دستیابی به اهداف درمانی خود شرکت فعالانه داشته و توانمند گردند.

 

 

شرایط قابل درمان با فیزیوتراپی

 

برخی از شرایط میتوانند بهطور مؤثری از فیزیوتراپی بهره ببرند:

 • آرتروز کمر و آرتروز گردن
 • درد در قسمت پشت بدن (کمر درد)
 • اختلالات مربوط به پاها
 • آرتروز زانو (OA)
 • دیسک کمر
 • درد پایین کمر
 • رگ به رگ شدن و کشیدگیها 
 • اختلالات مربوط به مفصلها
 • سیاتیک
 • سردرد
 • گردن درد
 • روماتیسم زانو و روماتیسم ستون فقرات

 

تمرینات فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی

 

مداخلات فیزیوتراپی با بهبود در کارکرد فیزیکی، سلامت و کیفیت زندگی افراد در ارتباط است. برای شروع فرایند درمان به کمک فیزیوتراپی، ابتدا سابقه پزشکی، آزمایشهای پزشکی و مطالعات تصویربرداری بیمار ارزیابی میگردد. متخصص فیزیوتراپی این یافتهها را با معاینات فیزیکی خود (ازمایشات و معاینههای تنفسی، قلبی، عضلانی -اسکلتی، عصبی – عضلانی و سیستم پوششی بدن) ترکیب می نماید تا به تشخیص دقیق برسد. سپس برای رسیدن به توانبخشی و باز توانی بیمار، متخصص فیزیوتراپی یک برنامه جامع درمانی را مطابق نیازهای بیمار طرحریزی میکند. متخصص طب فیزیکی با ارائه مداخلات درمانی مختلف، عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی بیماران را بهینهسازی می کند. عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی افراد ممکن است در اثر عواملی مانند پیری، تروما (آسیب)، بیماری های مزمن و یا شرایط محیطی به خطر افتد. به جای تمرکز بر جنبه های فردی یک آسیب یا بیماری، فیزیوتراپیست ها بدن را بهعنوان یک کل واحد در نظر می گیرند.

برخی از روشهای اصلی مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست عبارتاند از:

 • آموزش و مشاوره: فیزیوتراپیستها با آموزش و ارائه توصیههای عمومی در مورد عواملی که زندگی روزانه شما را تحت تأثیر قرار میدهند (مانند نحوه قرارگیری وضعیت صحیح بدن، بلند کردن یا حمل صحیح اشیا جهت جلوگیری از بروز صدمات)، به بهبود کیفیت زندگی افراد میپردازند.
 • تمرینات ورزشی ویژه و مشاوره در خصوص فعالیتهای بدنی: به منظور بهبود سلامت عمومی و تحرک بدن افراد و همچنین برای تقویت قسمتهای خاصی از بدن، ممکن است ورزشهای خاصی برای شما تجویز گردد.
 • درمان دستی: در این روش فیزیوتراپیست با استفاده از دست خود، به تسکین درد، بهبود سفتی و افزایش دامنه حرکتی اندامها میپردازد. گاهی اوقات تکنیکهای دیگری نیز ممکن است استفاده شود، مانند تمرینات ورزشی خاص یا طب سوزنی.
instagram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر