menuordersearch
simateb.ir

تمام عوارضی که تاتو ایجاد می کند ,

۱۳۹۹/۶/۲ یکشنبه
(4)
(0)
تمام عوارضی که تاتو ایجاد می کند
تمام عوارضی که تاتو ایجاد می کند
در گذشته افراد به دلیل تمایلات فرقهای و مذهبی یا بیان عقیدهای خاص، تاتو میکردند. اما در سالهای اخیر تاتو جنبه زیبایی پیدا کرده است و اکثر جوانان در نقاطی از بدن خود تاتو میزنند. در حالیکه همین کار به ظاهر ساده میتواند عوارض ناخوشایندی برای آنها دربر داشته باشد و مشکلات سلامتی فراوانی را ایجاد کند.
 
این روزها مشکلات ناشی از تاتو و عوارض آن خیلی وسیع و شایع شده است، ولی گویا جوانها این روزها سر عقل آمدهاند و دیگر با انجام تاتو سلامت بدن خود را به خطر نمیاندازند. کسانی هم که قبلا تاتو داشتهاند به صرافت افتادهاند این طرحها را از روی بدن خود پاک کنند، اما پاک کردن تاتو، خود پروسهای طولانی است و بازهم میتواند مشکلات دیگری ایجاد کند.

متاسفانه در سالهای اخیر بسیاری از آرایشگرها اقدام به انجام تاتو ميکنند و تاتوی لب، خط چشم و خط لب به یکی از اصلیترین منابع درآمد آرایشگاهها تبدیل شده است. روز به روز شیوة جدیدتری هم وارد کار میشود. این روزها تاتوی لب بسیار باب شده است که با استفاده از رنگ قرمز، به لب رنگ میدهند. حالا دیگر این نوع تاتوها بیشتر از تاتوهای طرح روی بدن شایع شده است. در مورد عوارض و مشکلات ناشی از تاتو و شیوههای پاک کردن آن دکتر «بهروز باریکبین»، متخصص پوست، مو و زیبایی نکاتی را برای شما بازگو میکند. همه آنچه می خواهید در مورد تاتو، عوارض و راههای رهایی از شر آن بدانید، در این گزارش آمده است.
 
عوارض خالکوبی | سیماطب
 
شایع ترین عوارض: پشیمانی

بزرگترین مشکلی که بعد از انجام تاتو رخ میدهد، حس پشیمانی است. گاهی فرد بعد از گذشت مدتی تصور میکند که این تاتو دیگر زیبا نیست و میخواهد از شر آن خلاص شود، اما همین خلاصی مساوی است با بروز مشکلات فراوان. به طور کلی عارضههای تاتو عبارتند از: پشیمانی، ایجاد آلرژی، ابتلا به انواع عفونتها، عوارض پوستی و واکنش تحریکی.

ایجاد آلرژی

این آلرژی با علائمی مثل قرمزی و خارش خود را نشان میدهد، که در صورت مشاهده این عوارض بلافاصله باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد، گاهی نیز سالها بعداز انجام تاتو، پوست دچار التهاب و قرمزی در ناحیه تاتو میشود که به این واکنش اصطلاحا واکنش جسم خارجی گفته میشود. علاوه بر این احتمال ایجاد واکنش سارکوئیک وجود دارد که میتواند سیستم ایمنی بدن را به طور عمومی درگیر کند و حتی باعث تورم غدههای لنفاوی ریه شده و ایجاد یک بیماری به نام سارکوئیدوز که بسیار وخیم است، شود. به هرحال افراد باید توجه داشته باشند که عوارض تاتو حتی ممکن است چند سال بعد از انجام تاتو به سراغ فرد بیاید.

استتار به معنای پاک کردن نیست

در اکثر موارد این افراد از رنگ همرنگ پوست به عنوان پوشاندن تاتو استفاده میکنند و وانمود میکنند که تاتو را پاک کردهاند، درصورتی که آنها تنها رنگ زیرین را استتار کردهاند، وقتی فردی از رنگ قهوهای کمرنگ یا کرم رنگ (رنگ پوست) برای پاک کردن تاتو استفاده کردهباشد، دیگر برای پاک کردن آن نمیتوان از لیزرهای معمولی استفاده کرد، زیرا این رنگها در برخورد با لیزر اکسیده شده و تغییر رنگ میدهند و حتی گاهی سیاه میشوند و این تغییر رنگ طی چند روز بارزتر میشود و در نهایت پاک کردن آنها بسیار مشکل میشود.

همیشه بهترین را انتخاب کنید

بنابراین بهتر است از روش مناسب که استفاده از لیزرهاست، استفاده کنید. خوشبختانه در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ورود لیزرها به این عرصه، با استفاده از لیزرهای فرکشنال CO2 و لیزر اربیوم به راحتی میتوان رنگهای تاتو را از داخل پوست خارج کرد. به طور معمول برای پاک کردن تاتو از لیزر کیوسوئیچ استفاده میشود که نحوة عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر میکند و آنها را به ذرات ریز تبدیل میکند. این ذرات توسط سلولهای لاشهخوار برداشته شده و کمکم دفع میشوند، لذا عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلولهای ایمنی خود تاتو انجام میدهند و درواقع رنگهای ریز شده را ریزهخواری کرده و از بین میبرند.
 

برخی رنگها دردسرساز میشوند

رنگهای سیاه و قهوهای پررنگ معمولا به لیزر جواب مثبتی میدهند و به راحتی پاک میشوند، اما اغلب پاک کردن رنگهای قرمز با مشکلاتی همراه میشود و رنگ قرمز دیرتر به لیزر جواب میدهد. پا کردن رنگهای سبز و آبی نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. بنابراین وقتی درمان موثر واقع خواهد شد که از لیزر مخصوص همان رنگ برای پاک کردن تاتو استفاده شود.

 

عوارض تاتو کردن | سیماطب

 

ابتلا به عفونتها

گاهی به دلیل عدم رعایت مسائل استریل و بهداشتی و استفاده از سوزنهای آلوده خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای عفونی مثل ایدز، انواع هپاتیتها و حتی بیماری سل و جزام افزایش پیدا میکند. گاهی نیزبرخی عفونتها مثل عفونت تبخال در اثر انجام تاتو فعال میشود که همین امر میتواند باعث ایجاد جوشگاه و اسکار و عارضه در ناحیه تاتو شود.


وقتی رنگ کاملا پاک نمیشود

سیستم دفاعی بدن به مقابله با این جسم خارجی که همان رنگ است میپردازد، وقتی سیستم دفاعی بدن وارد عمل میشود، پاک کردن ذرات رنگ دیگر کار راحتی نیست و بیمار مجبور میشود مرتبا از داروهای کورتونی و داروهای ضدالتهابی به صورت موضعی و تزریقی در داخل ضایعه یا به صورت خوراکی استفاده کند و این مسئله میتواند فرد را با مشکلات متعددی مواجه کند.

تاتوی موقت بی مشکل نیست

در تاتوی موقت معمولا از حنای سیاهرنگ یا رنگهای دیگر به صورت موضعی و سطحی استفاده میشود و رنگ روی سطح پوست قرار میگیرد، اما همین رنگ میتواند واکنشهای آلرژیک شدید ایجاد کند و با علائمی نظیر تورم، قرمزی و خارش شدید ایجاد کند. باوجود اینکه تاتو موضعی و سطحی است اما باید برای درمان عارضههای آن از داروها، کرمها و پمادهای ضدالتهابی استفاده کرد و تا زمانی که رنگ از روی پوست برداشته نشود، مشکل برطرف نخواهد شد.

با لبها شوخی نکنید

در تاتوی مخاط نیز احتمال بروز همان عوارضی که در تاتوی روی پوست گفته شد، وجود دارد. علاوه بر این چون از رنگ قرمز استفاده میشود، احتمال رخداد آلرژی وجود دارد. شاید این اتفاق به ندرت صورت گیرد، اما وقتی ایجاد شد، خلاصی از دست آن آسان نیست، زیرا پاک کردن رنگی که داخل مخاط لب شده بسیار مشکل است و حتی در برخی موارد غیرممکن میشود. قبل از ورود لیزرها، اغلب از روشهای جراحی برای پاک کردن تاتوها استفاده میشد که متاسفانه این روشها باعث ایجاد جوشگاهها و اسکارهای شدیدی روی پوست میشدند. هرچه تزریق سطحیتر و رنگ غیرحرفهایتر باشد، پاک کردن آن راحتتر است.

 
 
منبع: www.bartarinha.ir
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر